mithat samsama facebook hesabı mithat samsama twitter hesabı mithat samsama instagram hesabı mithat samsama pinterest hesabı mithat samsama linkedin hesabı
Anasayfa » Aile İşletmeleri Yönetimi » AİLE İŞLETMELERİNİN GÜNDEMİ ‘’KADIN ‘’

 

Bilgi devriminin yarattigi ademi merkeziyetçi ve demokratik yönetim ihtiyacinin aile isletmelerinin yapisinda, islevinde kültüründe yaratcagi degisiklikler üzerinde düsünürken, tüketici davranislari uzamni Michael R.Solomon ‘un ‘…Eskiden sirketler her seyi elinde bulunduruyurdu. Artik hakim degil. Eskiden diktatör gibi her seyi dayatabiliyordu, ama artik tüketiciler hakim: Diktatörlükle yönetilmeyen sirketlerin iç yapilari nasil degisecek,sirket insanin piyasa dedigimiz is çevresi ile iliskileri ne yönde gelisecek? Düsüncelerimi bir adim daha öteye tasiyarak kendi kendime sordum: Bizim geleneksel kültürümüzün degerleri, aile içinde demokratik davranisi özendirir mi? Aile içinde demokrasinin dozaji ne olmali, dengeler nasil kurulmali? Demokratik aile ortami çocuklarin özgür düsünceli yetismelerinde etkili olabilir mi? Sirketlerin hakimiyetlerini önemli ölçüde yitirdiklerine, sirket karliligi ciddi biçimde ‘sirket disi’iliskilere kaynagina göre bugünün is çevresinde demokratik davranma kültürü üretimde insan ve sermaye kaynagini verimli kullanmada nasil bir ‘kaldiraç’ olabilir?

 

Demokratik kültürün gelistirilmesinin uzun emek, çaba ve zaman gerektirdigini biliyoruz.Benjamin barber, gerçek demokrasi ugrasisinin ciddi bir egitim gerektirdigini yazmisti yakin zamanda. Diyordu ki,’’ABD ‘’nin kuruldugu yillarda Massachusetts ‘ten john Adams, Virginia’dan Thomas jefferson bu olgu üzerinde fikir birligine vardilar.

Yillar sonra ABD Baskani Bill Clinton da, bilgi devriminin yarattigi küresel çagin en büyük nimetinin demokrasi ve çesitliligin patlamsi oldugunu söyledi. Bu iki saptamadan kendime göre su dersi çikardim: Kurulus yillarinda ABD demokrasinin önemini kavradigi için teknolojik öncülügü kapti; bilgi çaginda da demokrasi ve çesitliligin degerini hiçbir zaman gözden irak tutmadigi için süper güç olma özelligini gelistirerek korudu. Bir önceki birikim sisteminin bütün yapilarini, islevlerinin ve kültürünün çüzüldügü, yeni birikim sistemi yaratmak için yeniden  örüldügü ; her gün yeni kararlarin alindigi, yeni kurumlarn olusturuldugu, yeni bakis açilarini mesrulastirma  için kavramlar üretildigi, düsünceler gelistirildigi, yeni davranis biçimlerinin ortaya çiktigi bir süteçten geçiyoruz. Bütün bu gelismeler, toplumlar için bir yandan ‘firsatlar’ yaratirken, öte yanda ‘ tehlikeler ‘ olusturuyur.Akilciligin, bu firsatlardan yararlanmak, tehlikeleri de en az maliyetle savusturmakoldugunu biliyoruz.Bir akilci gelisme yaratmak için yola koyulurken, daha önce siralanan bir dizi sorunun yanitini armadan önce, basarininda basarisizligin da özünü olusturan insan kaynagina bakmaliyiz. Geleneksel kültürümüzde, insan kaynagimizin yarisini olusturan ‘kadin’ konusunda yerimizi belirlemeli, yapilmasi gerekenler üzertinde bir ortak görüs olusturmaliyiz. Bilmeliyiz ki, gelecegi yaratacak olan insanimizin yarisi kadindir; kadinlarin yaratici enerjisini yanimiza almadan az gelismislik kamburunu sirtimizdan atmak mümkün degil.  

 

Geleneksel kültürümüzün yönlendirdigi davrinislarimizda, toplum enerjisinin yarisini olusturan kadinlari geri plana iten bir anlayisin varligi oldum olasi endise kaynaklarimizdan biri. Kadinla ilgili geleneksel bakisimizda ‘’….yas tarlaya ekilen daridan, kocasindan sonra kalkan karidan hayir gelmez’’’ diyen köleci kavrayis ürkütücü. Kadinin, ‘’…karnindan sipayi, sirtindan sopayi eksik etmeyeceksin’’ anlayisinin ev içi siddetin kaynagi oldugu, toplumun yaratici enerjisinin yarisini nasil baski altinda tuttugu  da bilinmez degil. ‘’’ Kizini dövmeyen, dizini döver diyen, kadini daha basindan potansiyel suçlu gibi algilayan anlayistan, demokratik bir kavrayis çikmasini beklemek biraz safdillik olur. Akil sözcügün çogolu olan ‘ukala’ bir küçük görme kavrami olarak kullaniliyorsa; giriskenligianlatan is güzarlik, gereksiz isler yapmak gibi algilaniyorsa, söz gömüs ise sukut altindir diyerek,bilgiye dayali söz söyleme bile daha bastan kategorik bir anlayisla baski altinda tutuluyursa, çok söz yalansiz, çok para haramsiz olmaz, diyerek üzerinde emek harcanmis, olgunlastirilmis söz söylemenin ne büyük bir zenginlik oldogunun farkina varilmiyior, birakiniz farkina varmayi, önüne engeller konursa; bilgi ve beceri ile kazanilmis çok parayi mesru görmeyen bir anlayis yayginsa, önde gitme asilirsin, arkada kalma basilirsin, ortada gitma idare et, anlayisi ve korku ile beslenen bir kültür içimize sinmisse, bütün bunlar da geleneksel aile kültürümüzün bir parçasi ise, orada demokratik ve çogulcu hosgürü, insiyatif kullanan ve lider özellikleri tasiyan girisimci yetistirmek kolay olmaz.

 

Geleneksel aile degerlerini sorgulamadan, günün kosullarina uyanlari gelistirip zenginlestirmeden, günün kusullarina aykiri düsenlarini tasfiye edecek yörekliligi göstermeden, insan ve sermayemizi etkin kullanarak, 2023 yilinda hedef seçtigimiz kisi basina on bes bin dolar yaratma düzeyine ulasamayiz.

 

 

 

Mithat samsama

 

TAKIP ETMEK

GÖSTERDIM  :  Gördü anlamina gelmez

SÖYLEDIM     :   Duydu anlamina gelmez

DUDU             :   Dogru anlamina gelmez

ANLADI          :  Hak verdi anlamina gelmez

HAK VERDI   :   Inandi anlamina gelmez

INANDI           :  Uyguladi anlamina gelmez

UYGULADI    :  Sürdürecek anlamina gelmezYORUMLAR

Yorum Yaz

PROFİLİM

1977 yılında Adıyaman’ın Gerger ilçesinde dünyaya geldi. Kalabalık bir ailede büyüdü. 
Devamı ...

TWEETS

KİTAP YORUM

GÜÇLÜ MARKALAR

Devamını Gör
KÜRESEL MARKA

Devamını Gör
DİVAN-I HİKMET

Devamını Gör
GÖRÜNMEYENİ DÜŞÜNMEK

Devamını Gör
YÖNETİM KURULU ÜYELERİ İÇİN

Devamını Gör

E-Bulten

Yukarı