mithat samsama facebook hesabı mithat samsama twitter hesabı mithat samsama instagram hesabı mithat samsama pinterest hesabı mithat samsama linkedin hesabı
Anasayfa » Sürdürülebilirlik » Sürdürülebilir Kurumsal Başarı İçin Disiplin

 Tam 22 sayidir bu sayfalardan sürdürülebilir  kurumsal basari için kurumumuzun benimsemis oldugu”Fiks Basarii Modeli’in içinde yer alan, Farlilasma (F), Ihtisaslasma (I), Kurumsallasma (K) ve Sistemlesme (S) gibi kavramlarin önemine deginildi. Bu kavramlar kapsam açilimlariyla çalisanlarimizin bilgisine sunuldu. “Fiks Basari Modeli” kavramlari gelecekte var olmak isteyen sirketler için olmazsa olmazlaridir.

 
“ Fiks Basari Modeli”; yapilan is, ürün ve hizmet kalitelerinin ve is sonuçlarinin mükemmellige ulasabilmesi için tüm süreçlerde kusursuzlugun prensibine dayanarak sürekli kilinmasini; yönetsel yapida insan unsurunu sürekli egitim ve ekip çalismasi yoluyla ön plana çikaran; sürekli gelisme ilkesi ile kurumun rekabet gücünü arttirmayi amaçlayan, bütün bunlari gerçeklistirmek için en üst düzeyde “Disiplin” bilincine sahip bir yönetim anlayisiyla gerçeklestirilebilecegini çagdas bir basari modeli olarak tanimlanmaktadir.
 
Maalesef, bizim toplumumuzda “disiplin”, hiç de bu sekilde yani yaptigin is ne olursa olsun onu her seferinde, yüksek bir özen, özveri ve incelikle yapma kültürü olarak anlasilmiyor.
 
Disiplin anlayisinin amaci kurumsal düzeni saglamaktir: Böyle bir düzende çalisanlari disiplin altina almanin en saglam yolu da kurum kültürü anlayisini egitime yansitmaktir. Bu egitim düzeninde, hangi kariyer için hazirlanirsa hazirlansin herkesin kurallara uymasi, daha önceden denenmis yöntemleri uygulamasi, bilgileri ezberlemesi gerekir. Bunlarin saglanmasi için disiplin sarttir.
 
Kurumlarda çalisanlardan yaptiklari islere elestirel bir bakis açisi getirmeleri, problem çözmeleri, kendi yollarini çizebilmeleri, sürekli degisen bir çevrede yeni iliskiler kurabilmeleri, gelecegi kavrayabilmeleri hatta yeniden yaratabilmeleri bekleniyor.
 
Bu çagin kosullarina ayak uydurabilmek için kendine yetebilen, karar verebilen, kararlarinin sonucuna katlanabilen bireyler olmayi ögrenmek durumundayiz. Inanilmaz hizli ve öngörülmez degisimle bas edebilmek için empati ve hayal gücümüzü 
kullanabilmekten, elestirel ve yaratici düsünmekten baska çaremiz yok.
 
Günümüzde çalisanlar etkili ve basarili olabilmek için despot olmayan, farkliliklari hos gören, yenilige açik, yaratici ve özgür bir çevreye ihtiyaç duyuyorlar. Içinde yasadigimiz zaman bizden hayal gücü, yaraticilik, özgüven, otokontrol, içsel motivasyon, öz disiplin bekliyor.
 
Esneklik, özerklik, yüksek uyum yetenegi, dinamizm, empati, isbirligi gibi degerler bugünün öncelikli nitelikleri. Hangi isi yaparsak yapalim hem bireyler hem kurumlar için bunlar olmazsa olmaz özelliklerdir.
 
Bu nedenle, bugünün büyük rekabet ortaminda, yeni üretim iliskilerini yönetenler çalisanlara böyle bir iklimi hazirlamasi gerekir. Bu saglanmadigi takdirde, içinde yasadigimiz zamanda, bir sirketin ihtiyaç duydugu insan kaynaginin sirkete sadakat göstermesi mümkün degil. Artik eski disiplin anlayisinin da bu insanlari zorla sirkete baglamasi imkansiz. 
 
Bugünün liderlerinin yönettikleri sirketlerde bir disiplin kültürü olusturmalari gerekiyor. Eger dikkatli incelerseniz bütün fark yaratan basarili sirketlerin ciddi bir disiplin kültürüne sahip oldugunu görürsünüz. Is yerinde "disiplin saglamak", ancak disiplin anlayisimizi yeniden tarif etmekle mümkün olabilir.
 
Bir sirkette disiplin, bir kültüre dönüsmeli? Bu ancak çalisanlarin ve yöneticilerin islerini sevdikleri, islerini ayrintilarina inerek, özenle ve “gönüllü olarak” içten gelen bir motivasyonla yaptiklari ortamlarda mümkün olabilir.
 
Bu alanda çalisan egitim bilimcilerin “pozitif disiplin” diye tarif ettikleri bu olgu, kisilerin kendi hareketlerini kontrol edebilmelerine (otokontrol) ve problemlerini çözmelerine yardimci olan bir yönetim teknigidir. Pozitif disiplin anlayisinda, kisiler uyulmasi gereken kurallari ögrenirken, ayni zamanda bu kurallarin olusmasina da aktif olarak katkida bulunuyorlar. Bunu yaptiklarinda kendilerini güvende ve degerli hissediyorlar ve kendilerini gelistirme firsati buluyorlar. 
 
Is yerlerinde pozitif disiplinin uygulanmasi için:
 
- Korku ve suçlama degil deger odakli bir kültür ve güven ortami yaratmaliyiz. 
 
- Çalisanlarin yaptiklari isin inceliklerini ögrenebilecekleri ve kendilerini gelistirebilecekleri bir ortam yaratmamiz gerekir.
 
- Çalisanlarin sadece söyleneni yapan degil kurallarin konulmasina katkida bulunan bir konuma gelmesini saglamaliyiz.
 
- Çalisanlarin kendilerini degerli hissedebilecekleri, fikirlerini özgürce ifade edebilecekleri ve bu fikirlerinin dikkate alindigi bir ortam hazirlamaliyiz.
 
- Çalisanlarin zevkle çalisabilecekleri bir is ortami olusturmaliyiz.
 
Pozitif disiplininin hakim oldugu yerlerde çalisanlar islerini yaparken daha fazla özgürlük, ama ayni zamanda daha fazla sorumluluk üstlenirler. Kendilerine samimiyet-le yaklasilan yöneticilerine gönüllü olarak hesap vermek isterler. Eger bir seyi seviyorsak bizim için degerlidir. Isimiz de buna dahil.


YORUMLAR

Yorum Yaz

PROFİLİM

1977 yılında Adıyaman’ın Gerger ilçesinde dünyaya geldi. Kalabalık bir ailede büyüdü. 
Devamı ...

TWEETS

KİTAP YORUM

GÜÇLÜ MARKALAR

Devamını Gör
KÜRESEL MARKA

Devamını Gör
DİVAN-I HİKMET

Devamını Gör
GÖRÜNMEYENİ DÜŞÜNMEK

Devamını Gör
YÖNETİM KURULU ÜYELERİ İÇİN

Devamını Gör

E-Bulten

Yukarı