mithat samsama facebook hesabı mithat samsama twitter hesabı mithat samsama instagram hesabı mithat samsama pinterest hesabı mithat samsama linkedin hesabı
Anasayfa » Sürdürülebilirlik » Sürdürülebilir Bir Gelecek İçin Sorumluluk Almak

 Kurumsal Sosyal Sorumluluk, etik, hayirseverlik, yönetisim, inovasyon son 10 yildir Türkiye’de oldukça sik duyulmaya baslayan kavramlar olmustur. Bu kavramlar iyi yönetisim, kurumsal yönetisim, sürdürülebilir kalkinma, tasarim, sosyal girisimcilik ve sosyal yatirimcilik gibi yeni süreçlerle de desteklenerek farkinda olmasak da yeni bir alanin olusumuna katki saglamistir.

 
Toplum, kentler, teknoloji, kurumlar, bizi çevreleyen her sey süratle degisiyor. Bu degisen dünyaya bizim uyum saglayabilmemiz için sürekli gelisim içinde olmamiz gerekiyor. Biz istesek de, istemesek de bizi kusatan dünya degisecek. Temel soru su: Degisen dünyaya uyum saglayabilmek için sorumluluk alabilicekmiyiz?
 
Sürdürülebilir bir gelecek için sorumluluk almak mükemmelligin temel kavramlari arasinda yer aliyor. Kavram tanimlanirken mükemmel kuruluslarin kültürlerinin özü-nü; etik anlayis, açikça tanimlanmis degerler ve kurumsal davranisa iliskin yüksek standartlar olusturmaktadir.
 
Kurulusun, vizyonu ile baslayan, etik kurallar ve kurumsal davranislarda, kurumun gelecegine iliskin saglam temeller atilmasi öngörülmektedir. Çalisanlar için saglikli ve güvenli ortamlar yaratilmasi ve çalisanlarinda yüksek etik standartda davranmasi bek-lenmektedir. Paydaslarina ve topluma karsi saydam, hesap verebilir olmanin ötesinde, daha net yaklasimlar beklenmektedir. Kisa vadeli kazançlar yerine, uzun vadeli ve sürdürülebilen rekabet gücü anlam kazanmaktadir.
 
Yalnizca kurumun degil, çalisanlarin ve diger paydaslarin topluma katkinin içinde yer almalari da gerekmektedir. Mükemmel kurulus tanimindaki bu degisim son yillarin küresel gelismelerini dikkate aldigimizda dogru bir düzenleme olmustur. Küresel isinma ile tanistik. Çevre kavraminin bölgesel boyutlarin çok ötesinde bir etki alanini kavradigini gözlemliyoruz ve yasiyoruz.
 
Sosyal sorumluluk bilincimiz dogrultusunda, birçok sosyal konunun yani sira, agirlikli olarak, egitim, saglik, kültür-sanat ve çevre alaninda önemli hizmetler ve yatirimlar yapilmaktadir. Bu alanlarin destege en çok ihtiyaç duyulan alanlar olmasi, çalismalarimiza ve bizlere daha da sevk veriyor. Topluma katkida bulunuyor olmak, kendi gelisimimizi, toplumun gelisiminden bagimsiz düsünmemek, temel anlayisimizi olusturuyor.
 
Kurumsal vatandaslik anlayisimiz, verimlilige dayali, riskleri önceden tespit ederek önleyici yaklasimlar gelistiren proaktif bir anlayistir. Is yapis biçimimiz, tüm kaynaklarimiza bakis açimiz sekillenmektedir. Sinirli kaynaklari etkin bir sekilde yönetebilmek ve sürdürülebilir bir yaklasim içinde kalici degerler üretebilmek amacinda olmaliyiz.
 
Dünyanin bize sundugu her türlü kaynagi kullanirken özenli davranmayi dünyaya, çevreye, insanliga, gelecek kusaklara ve kendimize duydugumuz sayginin bir yansimasi olarak görmeliyiz.
 
Kurumumuzun, paydaslariyla beraber çalisarak bireysel gelisime yardimci olmak, yerel ekonominin gelisiminde rol almak, çevrenin korunmasinda öncü olmak ve ekonomik gelisimimizi sürdürülebilir kilmak amaciyla yürüttügü çalismalari kamuoyuyla toplumsal duyarliliginin bir uzantisi geregince paylasma amacini tasimaktadir.
 
Sürdürülebilir basarinin ortak noktalarina baktigimizda; Çevreye duyarlilik, geri dönüsüme önem verme,  yenilenebilir kaynak kullanimi, çalisanlari ve tedarikçileri ile bütünsellestirilmis bir çevre politikasi en önemli faktörler olarak öne çikmaktadir.
 
Kurumsal ve Sosyal Sorumluluk kavramini bir kurum veya kurulusun gerek kendi bünyesindeki, gerekse isletme disindaki paydaslara karsi, sorumluluk bilinci ve etik anlayisi çerçevesinde davranis ve paylasimlari olarak tanimlayabiliriz.
 
Hizla artan bilgi-iletisim teknolojileri hem birbirine daha yakin toplumlar, sirketler, kamu hizmetleri hem de birbirinden uzaklasan ve yalnizlasan hayatlar sunmustur. Bunlarin yaninda ise geriye döndürmesi yillarca sürecek küresel zararlari, dogal afetleri, çevresel sorunlari, esitsizlikleri ve en önemlisi yoksullugu daha gözle görünür hale getirmistir.
 
Tüm bu tehditler ve sorunlara temel sebep insanlar ve sürdürülebilir olmayan üretim ve tüketim kaliplari olmusturmustur. Bu açidan artik daha sorumlu nesillere ve 
sürdürülebilir yasam biçimlerine ihtiyaç vardir. 
 
Kurumsal Sosyal Sorumluluk, bilinçli bir yasam ve daha sürdürülebilir bir gelecek için çabaya deger açilimlardir. 
 
Inaniyorum ki kurumsal sosyal sorumluluk anlayisi bireysel ve kitlesel sorumluluklara dönüsecektir. Buna yön verecek en önemli unsur ise sirketler, kamu kuruluslari ve sivil toplum kuruluslaridir. Bunun için iyi isbirligine, iyi yönetisime ve iyi kalkinmaya ihtiyaç vardir. 
 
Sürdürülebilir bir gelecek için sorumluluk almak herkesin görevi olmalidir


YORUMLAR

Yorum Yaz

PROFİLİM

1977 yılında Adıyaman’ın Gerger ilçesinde dünyaya geldi. Kalabalık bir ailede büyüdü. 
Devamı ...

TWEETS

KİTAP YORUM

GÜÇLÜ MARKALAR

Devamını Gör
KÜRESEL MARKA

Devamını Gör
DİVAN-I HİKMET

Devamını Gör
GÖRÜNMEYENİ DÜŞÜNMEK

Devamını Gör
YÖNETİM KURULU ÜYELERİ İÇİN

Devamını Gör

E-Bulten

Yukarı