mithat samsama facebook hesabı mithat samsama twitter hesabı mithat samsama instagram hesabı mithat samsama pinterest hesabı mithat samsama linkedin hesabı
Anasayfa » Sürdürülebilirlik » Farklılaşmak

 Farklilasma, bir yandan yepyeni ve hiç düsünülmemis ama ortaya konuldugunda insanlarda hayranlik yaratacak ürünler gelistirmekle ilgili olmakla birlikte, büyük ölçüde mevcut ürün veya hizmetlerinizi yeniden tanimlamakla ilgili bir etkinliktir.

 
Farklilasmak kavrami, günümüz pazarlama anlayisinin bir sonucudur. Piyasalar için, rekabet edebilme gücü, her zaman  farkli olmayi gerektirmistir. Günümüzde, teknolojik yeniliklerle elde edilen farklilasmalar uzun süreli olmadigindan, müsterilerinize  benzersiz bir satis önerisiyle gidebilmek uzun vadede mümkün olmayacaktir. Bu yüzden, farklilasmanin en önemli yollarindan birisi olarak müsteri iliskileri gösterilmektedir.
 
Müsterilerin devam eden iliskisi, sadakatleri ve artarak devam eden satin alma davranislari, güçlü rekabet kosullarinda sirketleri koruyacak degerlerdir. Müsteri odakli pazarlama anlayisinin hakim oldugu bu yönetim felsefesinde, uzun süreli müsteri iliskileri ve sadakati hedeflenmektedir. 
 
Günümüz ticari hayatinda yasanan önemli bir diger degisiklik ise, rekabet sartlaridir. Rekabet, bundan önceki dönemlerin hiçbirinde üreticileri ve pazarlamacilari bu kadar yormamistir. Her gün daha fazla satmak zorunda olan ve kiyasiya rekabet eden sirketler için müsteri kazanmak ve kazanilanlari kaybetmemek ciddi bir zorunluluk halindedir.
 
Küresellesen bir dünyada degisen müsteri yapisi, isletmeleri çok ciddi bir sekilde yeniden yapilanmaya ve müsterilerine yönelik stratejilerini yeniden gözden geçirmeye zorunlu hale getirmistir. Bu baglamda, müsterilere yönelik olarak uygulanacak temel pazarlama stratejilerinden biri, müsteriyi isletmenin odak noktasina yerlestiren ve müsteri memnuniyetinin ötesine geçip, müsteriye deger saglamayi hedefleyen müsteri odakli yaklasimidir.
 
Geleneksel Anlayistan Müsteri Odakli Anlayisa Geçis 
Müsterileri kitlesel olarak degerlendiren, yüksek kaliteli ve düsük fiyatli ürünler üreterek bunlari fazla sayida müsteriye ulastirmaya çalisan geleneksel pazarlama anlayisi degismeye baslamistir. Pazarlama uygulamalari son yillarda pazara degil müsteriye odaklanmaktadir.  
 
Tüketiciler artik kendilerinin de söyleyecekleri bir seyleri oldugunun ve bunu dinletmeleri gerektiginin farkina varmislardir. Firmalar da pazarda var olabilmek için tüketicilerini dinlemek ve anlamak zorunda olduklarini anlamislardir. Bireyselligin ön plana çikmasiyla birlikte, tüketiciler sadece kendileri için üretilmis, sadece kendilerine sunulmus, sadece kendileri için tasarlanmis ürünler, hizmetler, islemler görmek istediler. 
 
Üretimin ve üreticinin fazla oldugu, ürün özelliklerinin rakipler tarafindan kisa sürede tekrarlandigi düsünüldügünde, pazarlamanin basarili olabilmek için müsteri odakli olmaktan baska çaresi kalmamisti. Müsteri odakli anlayistaki gelismelerden sonra, geleneksel pazarlama kavramlari geçerliligini korusa da, birçok pazarlama kav-
rami yeniden sorgulanmaya baslamistir.
 
O yüzden firmalar veya kisiler; kendilerinde, firmalarinda, ürettigi veya sattigi ürün ve hizmetlerinde “farklilik” yaratmak durumundadir. Bunun içinde “farklilasmak” ve “farkindalik yaratip müsterinin aklinda kalabilmek” gerekmektedir.
 
Farklilasmak için uzmanlasmak gerekir. Uzmanlasmak için ise hedefler gereklidir.  Uzmanlasilacak konuda yönetimsel, üretimsel ve pazarlama anlaminda planlamalar gereklidir. Bu planlamalara sadik kalinarak gerçeklestirmeler gereklidir.  
 
Gerçeklestirmeler için ise zayif olunan noktalarda teorik ve pratik egitimler gereklidir
Katma degerli, kari yüksek is konularina geçilmeli ve bunlara yönelik is modelleri olusturulup, bu is modellerinin is süreçleri en ince ayrintilarina kadar detaylandirilip uygulanmalaidir.  Artik geleneksel is yapma biçimlerinin devri geçti. Lakin bazi ticari kurallar ve ticari ahlak hiç bir zaman degismez. Ahlak: “ insanin davranislari ile alakali” bir takim düsturlara verilen ortak addir. “Davranis ile, temsil ile anlatmak” söz ile anlat maktan daha tesirlidir. Malum, güzel ahlak her isin basidir.
 
Farklilasma çabalarinin en temel hedefi, müsteriyi hayran birakmak, sizi rekabetten ayirip çok ayricalikli bir yere koymasini ve böylece de satin alma kararinda sizi seçme-sini saglamak ve bir de müsterinin sizin ürün veya hizmetine karsi fiyat hassasiyetini azaltmaktir.
 
Yani dogru tasarlanmis, dogru maliyet yapisina ve fiyat politikasina sahip, dogru sekilde dagitilan, dogru iletisimi kuran bir ürünün hala satilmaya ihtiyaci var.  Sürecin tamamini etkileyen en önemli yetenek müsteriyi dinleme ve anlama becerisi.
 
Evet dinlemek ve dinleyerek müsteriye daha kaliteli bir iletisim, dolayisi ile daha kaliteli bir iliski sunmak ve marka degerinizi güçlendirerek müsteri gözünde farklilas-mak.  Dinleme konusunda kendini gelistirmeyi istemek ve odaklanmak gerekiyor.
 
Hayatimiz boyunca gördügümüz, duydugumuz, yasadigimiz bir çok olay veri olarak bilinçalti hafizamiza kaydediliyor. Ve hizli karar vermenin gerekli oldugu durumlarda bu veriler kontrolsüz olarak bize karar verdiriyor. 
 
“Ilk Izlenim” dedigimiz seyde iste beynimizin bu sekilde devreye girmesi ile ortaya çikiyor ve bu ilk izlenimde bilinçaltindan beslenen önyargilarimiz çok ciddi bir rol oynuyor. 
 
Önyargilardan kurtulmanin veya onlari kontrol etmenin yolu dinlemektir. Müsterimize gerçekten önem veriyorsak, satis gücünüzün dinleme yeteneklerine önem vermeliyiz.  “Müsteri Velinimetimizdir” kültürünü bu detaylara önem vererek yaratabilirsiniz, unutmayin. Dinleyerek, farklilasin…


YORUMLAR

Yorum Yaz

PROFİLİM

1977 yılında Adıyaman’ın Gerger ilçesinde dünyaya geldi. Kalabalık bir ailede büyüdü. 
Devamı ...

TWEETS

KİTAP YORUM

GÜÇLÜ MARKALAR

Devamını Gör
KÜRESEL MARKA

Devamını Gör
DİVAN-I HİKMET

Devamını Gör
GÖRÜNMEYENİ DÜŞÜNMEK

Devamını Gör
YÖNETİM KURULU ÜYELERİ İÇİN

Devamını Gör

E-Bulten

Yukarı