mithat samsama facebook hesabı mithat samsama twitter hesabı mithat samsama instagram hesabı mithat samsama pinterest hesabı mithat samsama linkedin hesabı
Anasayfa » Sürdürülebilirlik » Farkı Yaratabilmek

 Yarin var olacak olan sirketler; ortaya koydugu vizyonu dogrultusunda strateji, insan, araç, malzeme, sistem ve bilgi arasindaki uyumun resmi olan "farkliligi” tesis etmis sirketler olacaklardir. Geçmiste oldugu gibi gelecekte de basarinin sirri “insan” olmaya devam edecektir.

 
Beklentileri olmayan, varliginin gayesini bir türlü anlayamamis, kendini gelistirmek için rehber göremeyen, daha farkli olmanin yollarini aramayan insanlarin çogunlukta oldugu sirketlerin gelecekte varliklarina devam ettirme sanslari yoktur.
 
Bilgi toplumunun yogun rekabet ortaminda gelecekte ayakta kalabilecek sirketler rakiplerine göre farki yaratabilenler olacaktir. Eski bilgi, alisik oldugunuz mevcut düzen, kisitli çevreniz içinde elde ettiginiz tecrübe, kisacasi mevcut paradigmalar ile farki yaratmak mümkün degildir. 
 
Farki yaratabilmek için hiç düsünmediginiz gibi düsünmek, yaklasimlarinizi degistirmek ve yeni bilgiye dayanan tamamen farkli seyler yapabilmek zorundasiniz ve hepsinden daha önemlisi bunu aliskanlik haline getirip sürekli olarak farki yaratma arayisi içinde olabilmelisiniz.
 
Farki yaratan sinerjinin büyüsünü görebilmek için fazla uzaga gitmeye gerek yok. Farkliliklarin yönetiminin nasil mucizeler yaratabilecegi, yasamin anlam buldugu tabiatin özünde bütün çiplakligi ile mevcuttur. 
 
Dogada hiçbir canli birebir digerinin aynisi degildir. Doga tam anlamiyla farkliliklar bütünüdür. Milyonlarca yildir, zitlik ve benzerlikler farkli seviyelerde bir araya gelerek yasamin ritmini ve yönünü belirlemislerdir, gelecekte de belirlemeye devam edeceklerdir.
 
Farklilik, bulundugu ortama parlaklik ve zenginlik katar, renk verir. Özellikle bilginin ve ekonominin hizla küresellestigi, küçük pazarlarin yerini büyük ve tek pazarlara biraktigi yeni dünya düzeninde, kurumlari yarinlara baslari dik olarak çikarabilecek olan yegane güç, sahip oldugu farkliliklarin çesitliligi ve bu mozaigin yarattigi olaganüstü yaraticiligin sinerji yaratma gücüdür.
 
Artik degisimin çok yogun olarak yasandigi yeni dünya düzeninde tek basina hiçbir sey oldugumuz gerçegini bir an önce kabul edip, bizim gelecekte farki yaratmamiza vesile olabilecek çalisanlarimiz, müsterilerimiz, rakiplerimiz, etrafimizdaki herkes ile iletisimimizi çok yönlü olarak gelistirmeli ve farkli düsünceleri dikkate alacak kurumsal ve bireysel paradigma degisikliklerini yapabilmeliyiz. 
 
Gelecek yolunda, ölesiye yapisilan paradigmalar devri olarak degil, esnek ve sürekli kendini yenileyen dinamik paradigmalar devri olarak ön plana çikacaktir.
 
Müsteriyle çok boyutlu iletisim düsüncesi, is hayatina, içerikleri belki profesyonel is hayati kadar eski ama isimleri yeni kavramlar kazandirmistir. Bunlardan en popüler olanlarindan birisi CRM’dir. (Müsteri Iliskileri Yönetimi)
 
Artik degisimin çok yogun olarak yasandigi yeni dünya düzeninde tek basina hiçbir sey oldugumuz gerçegini bir an önce kabul edip, bizim gelecekte farki yaratmamiza vesile olabilecek çalisanlarimiz, müsterilerimiz, rakiplerimiz, etrafimizdaki herkes ile iletisimimizi çok yönlü olarak gelistirmeli ve farkli düsünceleri dikkate alacak kurumsal ve bireysel paradigma degisikliklerini yapabilmeliyiz. 
 
Gelecek yolunda, ölesiye yapisilan paradigmalar devri olarak degil, esnek ve sürekli kendini yenileyen dinamik paradigmalar devri olarak ön plana çikacaktir.
 
Müsteriyle çok boyutlu iletisim düsüncesi, is hayatina, içerikleri belki profesyonel is hayati kadar eski ama isimleri yeni kavramlar kazandirmistir. Bunlardan en popüler olanlarindan birisi CRM’dir (Müsteri Iliskileri Yönetimi). Artik müsteriler ile iletisimi arttirmaya yönelik her sey CRM olarak nitelendirilmeye baslanmistir. 
 
Çalisanlar cephesinde de geçmisten farkli olarak yeni kriterler ortaya çikmistir. Çalisanlarin sadece bedenleriyle degil akillari ve yaraticiliklariyla da sisteme katilmalari hedeflenmeye baslamistir. Geçmiste göz ardi edilen bir kavram günümüzde ön plana çikmistir.
 
Farkliliklari yönetebilmek kolay degildir. Öncelikle görmek ve kabul etmek, onlarla yüzlesmek, birlikte nelerin nasil yapilabilecegine yönelik kafa yormak, karsimizdaki-leri sonuna kadar dinlemek, onlari anlamaya çalismak, "biz" kavramini "ben"in önüne çikarabilmek, bütünü degerli kilacak sinerjiyi yaratabilmektir.    
 
Dünyadaki alisilagelmis "müsteri" kavraminin fonksiyonu ve islevi degismistir. Artik müsteri sadece nihai ürünü gönderdiginiz bir kullanici degil, gelecekteki ürününüzü tasarlayan bir partnerdir. Evet yanlis okumadiniz. Eger büyük olmak istiyorsaniz onunla beraber tasarlamak zorundasiniz.
 
Büyük düsünmek herkese her yolu kullanarak ulasmayi öngörüyor. Ancak dünyayi pazar olarak düsünebilenler "büyük düsünmenin büyüsü"nün tilsimini yakalayabiliyorlar.
 
Toplam kalite ve benzeri yeni yönetim yaklasimlarinda dis müsteri çok ön plandaydi. Yeni ekonomi iç müsteri yani çalisanlarin dis müsteriden daha önemli oldugunu ortaya koydu. Çalisanina yatirim yapan, onun hayalleri ile sirketin ve kurumun hayallerini ortak bir paralelde birlestirebilen, sürekli heyecan duymasini temin edebilen sirketlerin yarin var olabilecegini ortaya koyuyor.
 
Ölçemediginiz hiçbir seyin iyiye mi yoksa kötüye mi gittigini anlayamazsiniz. Her seyin çok süratli olarak gelistigi küresel ekonomide daha etkili ölçme sistemleri gelistirmek zorunlu olacaktir.
 
Artik ARGE sadece teknoloji firmalarinin degil herkesin isi. ARGE sadece teknoloji gelistirmek degil, fikir üretmek, alisilagelmisin disinda düsünmek, farki yaratacak think-tank’lar kurmak demek.
 
Gelecegin sirketlerinde müsteri odaklilik, isi pazarda yapabilmeye devam etmenin ön sarti olarak kabul edilmektedir. Hatta bazilarina göre, yegane çalisma ruhsatidir. Sirketler, eylem ve faaliyetleri ile müsterilerine gerçek anlamda odaklandiklarini göstermek zorundadirlar.
 
Farki Yaratabilmenin Sirri: Degisimi Algilamak, Müsteriyi Tanimak ve Onunla Sinerji Olusturabilmek için yola çiktik ve bu gelecek yolculugunda sizleri bekliyoruz.


YORUMLAR

Yorum Yaz

PROFİLİM

1977 yılında Adıyaman’ın Gerger ilçesinde dünyaya geldi. Kalabalık bir ailede büyüdü. 
Devamı ...

TWEETS

KİTAP YORUM

GÜÇLÜ MARKALAR

Devamını Gör
KÜRESEL MARKA

Devamını Gör
DİVAN-I HİKMET

Devamını Gör
GÖRÜNMEYENİ DÜŞÜNMEK

Devamını Gör
YÖNETİM KURULU ÜYELERİ İÇİN

Devamını Gör

E-Bulten

Yukarı