mithat samsama facebook hesabı mithat samsama twitter hesabı mithat samsama instagram hesabı mithat samsama pinterest hesabı mithat samsama linkedin hesabı
Anasayfa » Pazarlama Yönetimi » Bir Rekabet Stratejisi Olarak İnovatif Kültür

 Sürdürülebilir kurumsal basari unsurlarini bu sayimizda da devam ediyoruz. Rekabet üstünlügü saglayan ana faktör; yeni teknolojiler yaratan, yetenek ve becerilerini kullanarak yeni ürünler ortaya koyan çalisanlarin önemi giderek daha yogun bir sekilde hissedilmekte.

 
Ünlü kariyer koçu Prof. Dr. Ruhi Kaykayoglu Cuno Gelisim Platformu  katilimcilarina ”Yaratici Problem Çözme Teorisi” konulu bir konusmasinda “Sirket bünyelerinde yaratici ve inovatif  bir kültür olusturulma” gerekliliginden bahsetti.
 
Bu çok önemli bir tespit. Söyle etrafimiza bakarsak dünyanin en büyük sirketlerinin büyük bir bölümü son 20 yilda hayatimiza girdi. Onlar, üründe, hizmette ve iste farkli düsündüler, fark yarattilar. Is dünyasi, artik farkli bir adil düzen içinde… O halde, bu yeni dünyada fark yaratarak zirveye çikmak için hiçbir engel yok. Ihtiyacimiz olan sey ise inovasyon!
 
Günümüzde, kurumlarin rakiplerine karsi rekabet avantaji kazanabilmelerinin en önemli kosullarindan birisi; müsteriler nezdinde degeri olan, rakiplerden farkli, yeni ürünler, süreçler, pazarlama teknikleri ve belki de en önemli ve tüm bu yeniliklerin belirleyeni olarak yeni organizasyonel yapilanmalara yani inovasyonlara agirlik verilmesidir.
 
Inovasyon; isletmelerin ürünlerinde, pazarlama ve  satis politikalarinda, üretim süreçlerinde, kalite anlayisinda, departmanlarinda, organizasyonel veya yönetim sisteminde kisacasi her alan ve asamasinda yenilesim fikrini benimsemesi olarak tanimlayabiliriz. Yenilesim’in  amaci kesfedilmemis olani icat etmekten öte fayda saglayacak yollari kesfetmeyi hedeflemektedir. Inovasyon bir kaliba veya bir tanima bagli olmaksizin kisilerin yaraticiligina bagli olarak çesitlenmektedir.
 
Önceleri, yalnizca bilim adamlari ve mühendislerin veya sanatçilarin bir ugras konusu gibi algilanan yenilik ortaya çikarmak, artik isini iyi yapmak ve kendini gelistirmek isteyen herkesin ilgi odagidir.
 
Oysa inovasyonu isletmelerinde benimsemis, her alanda yenilikçi fikri uygulamis firmalar bu kalibi kirmis ve islevi tersine çevirerek mali üretmeden önce, pazarlama ve satisini yapmis daha sonra satinalma ve üretime yönelmistir. Dolayisiyla gereksiz stok bulundurma maliyeti altinda ezilmemekte ve stok olarak bekletecegi varligi, nakit olarak ellerinde bulundurarak kriz dönemlerinde avantaj saglamaktadir.
 
Yenilikçi yönetim anlayisini benimsemis kurumlar departmanlar arasi iletisime, yatay dikey geri beslemeye, koordinasyonun saglikli olmasina, kontrol ve otokontrol mekanizmasina bilhassa kritik ve beyin firtinasina önem göstermekte ve saglam adimlarla faaliyetlerini sürdürmektedirler.
 
Gelisen ve degisen günümüz ekonomisinde en önemli rekabet araci haline gelen yenilik (inovasyon) kavrami hakkinda çesitli tanimlar yapilmaktadir. Degisim ve gelisme, yenilik kavramiyla yakindan ilgilidir. Degisim, yeni bir seylerin ortaya çiktigini, gelisme ise bu yeniliklerin olumlu oldugunu ima eder. Yenilik, bilimsel arastirmadan icada, gelistirmeye ve ticarilestirmeye kadar yeni bir ürün veya üretim süreci yaratmaktaki tüm faaliyetlerdir.
 
- Yenilik, bir fikri satilabilir, yeni ya da gelistirilmis bir ürün ya da mal ve hizmete dönüstürmek demektir.
 
- Yaraticiligin toplumsal yasama aktarilmasidir. Yasam ile yeni bir iliskinin meydana getirilmesidir. 
 
- Yenilik teknik, endüstriyel ve ticari adimlar bütünüdür.
 
- Yine yenilik teknolojik degisimin parçasi olarak tanimlamistir.
 
Yenilikten bahsederken unutulmamasi gereken bir nokta var ki ona deginmek gerekir: Yenilik, hem bir süreci hem de bir sonucu anlatir. Yenilik, sadece ortaya yeni bir ürün veya hizmet koymak degildir. Yenilik, ürün veya hizmetlerde olabilecegi gibi süreçlerde de olabilir.
 
Kabul edilir ki, ürün ve süreç yeniliklerini birbirinden tamamen ayri tutamayiz. Ürün yeniligi yeni veya iyilestirilmis ürünlerin gelistirilmesini içerirken, süreç yeniligi mevcut ürünün maliyetini düsüren teknik gelismelerdir. Bunlardan ilki yeni üretim fonksiyonu yaratir, digeri ise üretim fonksiyonunu yukari dogru kaydirir denebilir.
 
Kurum içi yenilik yapma nedenleri arasinda; yenilikçi taninmak ve bunu sürekli kilmak, seçim yapilabilecek genis bir ürün yelpazesine sahip olmak, kari yükseltme umuduna ve istegine sahip olmak, isletmede morali yüksek tutmak ve daha fazla yenilik yapilabilecek, yaraticiliga elverisli kurumsal ortamlar olusturabilmektir. Ayrica yetenekli ve istekli çalisanlari isletmeye çekebilmek ve bunlarin isletmede kalmasini saglamak, isletmede tüm çalisanlara islerinden zevk almalari ve islerine anlam kazandirma olanaklari vermek ve isletmenin sorunlarinin çözümünde onlardan yardim isteyerek onlari ise karsi motive etmek gibi isgörenlerle ilgili sebepler de olabilir.
 
Kurum disi yenilik yapma nedenleri, pazarla ilgili ve sosyal nedenler olmak üzere ikiye ayirabiliriz. Pazarla ilgili nedenler öncü isletme olmak, öncülügü korumak,
rakipler karsisinda teknik üstünlük saglamak, pazarda bir ürünün tek saticisi olmak gibi kaygilara dayanmaktadir.
 
Sonuç olarak çagimiz bilgi çaginin da ötesine geçmis ve hayalleri gerçeklestirme çagi haline gelmistir.  Bilgi ile hayal ve fikirlerin harmanlandigi, eski kaliplasmis kurallarin yikildigi, sürekli yeniligin hakim oldugu, her safhada kalite ve hatta satis sonrasi destegin de ötesine geçen bir kalite anlayisinin benimsendigi bir çag haline gelmistir. 
 
Artik isletmeler ya sürekli yenilikçi fikri benimseyecek ya da zamanla yok olacaktir


YORUMLAR

Yorum Yaz

PROFİLİM

1977 yılında Adıyaman’ın Gerger ilçesinde dünyaya geldi. Kalabalık bir ailede büyüdü. 
Devamı ...

TWEETS

KİTAP YORUM

GÜÇLÜ MARKALAR

Devamını Gör
KÜRESEL MARKA

Devamını Gör
DİVAN-I HİKMET

Devamını Gör
GÖRÜNMEYENİ DÜŞÜNMEK

Devamını Gör
YÖNETİM KURULU ÜYELERİ İÇİN

Devamını Gör

E-Bulten

Yukarı