mithat samsama facebook hesabı mithat samsama twitter hesabı mithat samsama instagram hesabı mithat samsama pinterest hesabı mithat samsama linkedin hesabı
Anasayfa » İnovasyon » Yenilenmek

Teknolojiyi çok seven ve yeniliklere hemen adapte olabilen bir toplum olduğumuz tartışılmaz ama teknolojinin sadece tüketicisi olduğumuz da ayrı bir gerçek.

 Günlük hayatta duymaya çok alışık olduğumuz, “ bizden bir şey olmaz”, “ne yapalım sistem böyle” gibi olumsuz yaklaşımları hepimiz duymaktayız. Oysa yarının iş dünyasında var olmak isteyen kurumlar olasılıkları çoğaltarak, dünyanın gidebileceği yeri okumaya çalışıyorlar. Bunun için duygu, akil, bilgi ve teknolojiden faydalanıyorlar. Yani gelecekte var olmak isteyen kurumlar için tek mesele, yeni teknolojiler değil. Bu isin bir felsefesi var ve o felsefenin temelini de olumlu gelecek tasarımları oluşturuyor. Bugüne kadar bu millete, “İnsanı boş ver, sistem değişmedikçe bir şey değişmez” mantığının aşılandığını belirterek, sistemleri üretenlerin de insanlar olduğunun unutulmaması gerektiğini vurgulamakta fayda var.

 Dünyanın artık dijital çağı yasadığı açıkça görülmektedir. Buna anlam çağı da diyoruz. Dijital anlam çağında bilgi yine önemli ama o bilgiyi bilgece kullanmazsanız yarar yerine zarar da getirebilir. Biz hayatın proje gibi yaşanılması gerektiğine inanıyoruz. İnsanların hayatlarını projeye dökmedikleri, kendilerine hedefler koymadıkları için birçok kabiliyetli insanın kaybolup gittiği bilinmektedir.

                Fark Yaratmak! Yeni fikirler geliştirmek ve yeni ilhamlarla yeni ürünlere ulaşmak için yeni düşünce biçimlerine ihtiyaç var. Bunu yapabilmek için fikirlere ve en önemlisi yarını çok iyi algılayabilen bireylere ihtiyaç var. Bunun için mesleki okullara yönelik projeler geliştirilmeli. Ama sunu da belirtmekte fayda var. Geleceği tasarlamak sadece gençlere bırakılacak bir konu olmadığının da altını çizmekte fayda var.

Gençlerden önce büyüklerin bu alanda eğitimden geçmeleri gerekmektedir. Gençlerin davranış modellerini büyüklerin belirlediğini çok iyi bilinmektedir. Okuryazar olmayan bir anne babanın çocuğuna vereceği ufuk neyse, bugün teknolojiyi hala haylazlık olarak görenlerin vereceği de ayni. Bütün eğitim platformları büyüklere eğitim vermeli. Çünkü yeniye ve yeni olana ulaşabilmek için inovatif ve yaratıcı düşünce becerilerine ihtiyaç var. Aslında sebebi çok basit. “Yenilenme” insanın en önemli ihtiyaçlarından biri.

Gelecekte var olmak isteyen şirketlerin yöneticileri ve çalışanları öncelikle yenilenme sürecinde istekli olmaları, başarısızlıklar karsısında yılmamayı, sebat göstermeye ve sürekli denemelere de açık olmayı gerektirir. Çünkü yaratıcılık doğuştan gelen özelliklerle ilgili olduğu gibi, çevresel faktörler de yaratıcılık düzeyini etkiler.  Yaratıcılık için sevgi, coşku, sevinç, heyecan gibi duyguların varlığı yani duygusal zenginlik gerektirir.

Yeniliği gerçekleştirmek, görme biçiminizi, görüş açınızı, görüntü odağınızı değiştirmekle olur. Gördüğünüz şey her neyse gördüğünüz şeyin ötesinde yeni bir şey olarak görebiliyor musunuz?  İşte o zaman zengin görüş açılarına ve yaratıcı düşünceye doğru gidiyorsunuz demektir.

Yaratıcı düşünce ile başarı elde etmede su üç kelimenin önemi çok büyük: “Merak, istek, odaklanma” Bu üç kavramla bileylenen insan zekâsı düşünsel boyut atlama, yeni kavrayışlara ulaşma hakki ve yeni ilhamlara dokunabilme bileti elde ediyor.

 “Merak, heyecan ve keşif duygularının” yenileyici ve zinde tutucu güçlerini bir an olsun yanından ayırmamak. Yaratıcı düşünme sürecinde güce ve hedefe güdüleyici motive ihtiyacınız olacak. “Daha önce yapmadığınız şeyleri yapmak” zihin açıcı bir iştah şurubu gibidir.

Hayat problemlerle doludur. Problemler olacak. Problemleri problem olarak görmek yerine yaratıcı düşünce görüsü ile problemleri insanı geliştiren hoş ve gerekli engeller olarak görmek daha sağlıklı bir görüştür. Bu bir paradigmadır. Paradigma kişinin kendine bir “görme odağı” seçmesi durumudur. Paradigma değiştirerek çevremizi çok daha etkili yönetmemiz ve anlamlandırmamız mümkündür.

 

Hayat bir anlam arayışıdır. Hayata ne kadar pozitif anlamlar yükleyebilirseniz, insanın hayatta istediği dört büyük nimet “akıl gücü” sayesinde sizin olur. “Sağlık, mutluluk, huzur ve başarı” Özetle anlam sizin gözlerinizde, hayatı nasıl gördüğünüzde ve nasıl anlamlandırdığınızdadır. “Güzel gören güzel düşünür. Güzel düşünen de hayatın bütün güzelliklerini daha iyi görür,” der bir özlü sözde. Unutulmamalıdır ki güzel bir yüz sonunda yaşlanır. Oysa güzel aklın yaşı yoktur. Bu nedenle yıllar geçtikçe daha da güzelleşebilir. Yenilenerek değişmek isteyen herkes güzel bir akıl geliştirebilir.YORUMLAR

Yorum Yaz

PROFİLİM

1977 yılında Adıyaman’ın Gerger ilçesinde dünyaya geldi. Kalabalık bir ailede büyüdü. 
Devamı ...

TWEETS

KİTAP YORUM

GÜÇLÜ MARKALAR

Devamını Gör
KÜRESEL MARKA

Devamını Gör
DİVAN-I HİKMET

Devamını Gör
GÖRÜNMEYENİ DÜŞÜNMEK

Devamını Gör
YÖNETİM KURULU ÜYELERİ İÇİN

Devamını Gör

E-Bulten

Yukarı