mithat samsama facebook hesabı mithat samsama twitter hesabı mithat samsama instagram hesabı mithat samsama pinterest hesabı mithat samsama linkedin hesabı
Anasayfa » Liderlik ve Yönetim

Liderlik ve Yönetim

Değerler Pusulamızdır - Dec 14 2015 3:32PM

Değerler, sürekli olarak başvurduğumuz içsel referanslar olarak, kararlarımıza ve dolayısıyla hayatımıza etki etmektedir. İnsanların veya kurumların ne kadar ahlaklı ve yeterli olduğunu sorgularken ve kıyaslamalar yaparken, sahip olduğumuz bir takım değerlere başvurur, inandığımız ve önem verdiğimiz değerlerden yola çıkarak, başkalarının ne tür bir değer ve davranış biçimine sahip olmaları gerektiği konusunda yargılarda bulunuruz.

Neden bazı çalışanlar işyerlerini, kendilerine aitmiş gibi sahiplenirken, bazıları düşman mali gibi görürler? İnsanların da, kurumların da davranışlarını belirleyen, onların sahip olduğu değerlerdir. Kurumların, bir değerler sistemi inşa etmek istemesinin sebebi, çok sayıda insanın çalıştığı bir organizasyonda her çalışanın, kimseye danışma gereği duymadan, doğru kararı alabilmesi ve doğruyu yapabilmesi içindir.

Liderlik ve Yönetim

Ehil ve Aidiyet Duygusu Yüksek Çalışanlar - Dec 14 2015 4:39PM

Çalışma hayatının gelecekte neye benzeyeceği; iş yapış biçimlerinin nasıl olacağı sadece işveren dünyasını değil herkesi ilgilendiren bir konu. Artık şirketler, yetenekleri kendilerine çekmek için yarışıyor. Yarının dünyasında, yaratıcı yetenekler üreteceği için, büyük şirketler bu yaratıcı insanları cezbetmek için yarışıyor. Dünya artık “açık yetenek ekonomisi“ dönemine girdi. Artık hangi işi yaparlarsa yapsınlar, bütün çalışanlardan daha yaratıcı olmaları bekleniyor. Açık yetenek ekonomisi, yaratıcı yeteneklerin, şeffaf ve çok hızlı akan bir dünyada, gönüllü işbirliği yaparak değer yaratmaları üzerine kurulu bir ekonomi.

Liderlik ve Yönetim

Yetenekli Çalışanların Önemi - Dec 14 2015 4:52PM

Kuruluşların kârlı ve sürdürebilir rekabet avantajı sağlayarak büyüyebilmesi, sahip oldukları çalışanlarının yenilikçi ve yaratıcı projeler üretebilmesiyle mümkün.

Dünya’da örneklere baktığımızda, kendini ve işini geliştirmeye odaklı, sürekli yeni ve farklılık yaratan ürün ve hizmetler sunan kuruluşların kendi pazarlarında liderliği üstlenerek mükemmel is sonuçlarına ulaştıklarını görebiliriz. Bu başarıyı yakalayan kuruluşların stratejilerine ve yönetim sistemlerine bakıldığında, Yetenek Yönetimi’nin çok güçlü olduğu anlaşılır.

Liderlik ve Yönetim

Vazgeçilmez Nitelik: İlerleme ve Cesarettir - Dec 14 2015 5:06PM

Winston Churchill bir keresinde söyle demişti: "Cesaret, haklı olarak, erdemlerin en değerlisi diye bilinir; çünkü diğer tüm erdemler ona dayanır." Cesaret, gerçek liderin basta gelen ayırt edici özelliğidir. Liderin söz ve eylemlerinde hemen her zaman görülebilir. Başarı, mutluluk ve diğer insanları olabileceklerinin en iyisi olma konusunda motive edebilmek için kesinlikle vazgeçilmezdir.

Liderlik ve Yönetim

Takım İçi Kaliteli İletişim - Dec 14 2015 5:21PM

Çalışanlara tek tek "ben" olmaktansa "biz" olmaya yönelten yaratıcı yeteneklerin ve fikirlerin birleşmesine ve çoğalmasına olanak tanıyan, atılan adımlara biz olmanın güvenini veren bir tutumdur.

Şirketlerde bazı ekipler büyük bir uyum içinde takım kimyasına sahipken bazıları da bir türlü bu sihri yakalayamamaktadır. Yöneticilerin, orkestra şeflerinin, generallerin, takım çalıştırıcılarının, müdürlerin genelde üzerine odaklandıkları soru " Bu özel kimyayı nasıl yakalayabiliriz?" olmuştur.

Liderlik ve Yönetim

Şirketi Yarına Hazırlamak - Dec 14 2015 5:43PM

Liderin görevi sadece bugünü yönetmek değildir. Lider bugünü yönetmek kadar şirketi yarına hazırlamak zorundadır. Bugünün ihtiyaçlarına cevap vermenin yani sıra, geleceği de dikkate alarak yeni is yapma yöntemleri bulan, farklı ürün kavramları yaratan, yeni yetkinlikler oluşturan, yeni standartlar saptayan, yeni pazarlar bulan şirketlerin kendi geleceklerini kendilerinin tayin etmektedirler.

Dünkü doğruların artık yanlış olabildiği, geçmişte üretilen çözümlerin bugün birer problem olarak karşımıza çıkabildiği, yanlış ve doğrunun bir ömür geçerli olabilecek evrensel niteliğini yitirdiği yeni bir dünya düzeninde yaşıyoruz.

Liderlik ve Yönetim

Sistemleşmenin Önemi - Dec 14 2015 6:12PM

Günümüzde çalışma ilişkilerinde, Toplam Kalite Yönetimi kavramına sıklıkla değinilmektedir. Toplam Kalite Yönetimi, "Bir kuruluş içinde kaliteyi odak alan, kuruluşun bütün üyelerinin katılımına dayanan, müşteri memnuniyeti yoluyla uzun vadeli başarıyı amaçlayan ve kurulusun bütün üyelerine ve topluma yarar sağlayan yönetim yaklaşımı" olarak tanımlanmıştır. Toplam Kalite Yönetimi kavramına, "bir yasam biçimi olmalıdır" olarak yaklaşılmaktadır.

Liderlik ve Yönetim

Sistemleşme Doğru Bilginin Önemi - Dec 21 2015 5:40PM

İnsanın yaşamını dünyaya gelme amacına uygun olarak sürdürebilmesi için mutlaka bilgiye ihtiyacı vardır. Hepimiz hayatı yaşıyoruz ama hepimiz farklı yaşıyoruz. Bunların içinde bilgi her zaman ön planda gelmektedir.

Bilginin toplumsal değeri

İnsanın yaşamaya başlayıp, bunu devam ettirebilmesi için bilgiye ihtiyacı vardır. Çünkü bilginin açamayacağı kapı, çözemeyeceği sorun yoktur. Günlük koşturmaca ve telaş içerisinde fark etmesek de sadece bir tek ama bir tek kelimenin insan hayatındaki rolü çok ama çok önemlidir. Bazen bir kelime, bir cümle ve bir telefon numarası insanın hayatını değiştirebilir. Hayatta karşılaştığınız yada karşılaşabileceğiniz tüm sorunları çözmeniz içinde bilgiye ihtiyacınız vardır. Cehaletten kaynaklanan kaba kuvvet dışındaki güç dışında güçlü olmak da ancak bilgi ile mümkündür.

Geri1 - 2 - 3 - 4 - 5İleri

PROFİLİM

1977 yılında Adıyaman’ın Gerger ilçesinde dünyaya geldi. Kalabalık bir ailede büyüdü. 
Devamı ...

TWEETS

KİTAP YORUM

GÜÇLÜ MARKALAR

Devamını Gör
KÜRESEL MARKA

Devamını Gör
DİVAN-I HİKMET

Devamını Gör
GÖRÜNMEYENİ DÜŞÜNMEK

Devamını Gör
YÖNETİM KURULU ÜYELERİ İÇİN

Devamını Gör

E-Bulten

Yukarı